Výhody a nevýhody materiálů u šperků
V tomto článku se podíváme na výhody a nevýhody jednotlivých materiálů u šperků
Zlato
Zlato, od pradávna základní materiál šperků a klenotů, je drahý kov, který v podobě šperku představuje v mnoha rodinách cenné rodinné dědictví. Jeho přírodní původ zajišťuje stálost barvy, avšak čisté zlato je v současných špercích skutečnou vzácností. Dnešní šperky jsou totiž tvořeny zlato obsahujícími slitinami, které se označují. Vyšší karátové hodnoty znamenají vyšší čistotu, ale také větší měkkost. Nižší karáty jsou odolnější, avšak obsahují méně zlata. Typicky se tak můžete setkat s označením 18K nebo 14K. pozor na označení 12K. Takové šperky se objevují především na trzích mimo EU. Odstíny zlata, jako je růžové a bílé, jsou vytvořeny příměsí jiných materiálů, což jim dodává požadovanou barvu a stálost.
Stříbro
Stříbro, další přírodní drahý kov, je oblíbené pro svou stříbřitou barvu a cenovou dostupnost. Označuje se často jako 925 a podléhá stejným kontrolám jako zlato. Při poškození povrchové úpravy může být viditelná původní barva, jelikož stříbro samo o sobě oxiduje a černá. Ošetření šperku porhodiováním dodává stříbru lesk a zvyšuje jeho odolnost.
Chirurgická ocel
Tento tvrdý materiál se často používá pro trvanlivé a robustní šperky. Šperky z chirurgické oceli mají přirozeně stříbrnou barvu, kdy jejich povrchová úprava zajišťuje vysokou odolnost vůči poškození. Výrobky z chirurgické oceli jsou odolné a praktické, přičemž ty moderní kousky se již velice často vyhýbají příměsi niklu, který může být pro některé jedince dráždivý
Měď
Měď se vyznačuje nádhernou barvou a je často využívána pro bižuterii. Její ohýbatelnost a kompatibilita s dalšími materiály dává designérům široké možnosti. I přes nižší záruku odolnosti je její originalita a rozmanitost velmi ceněná.
Bižuterie
Bižuterie, vytvořená ze směsí různých materiálů, nabízí širokou škálu cenových kategorií a designových možností. Kvalita a životnost se mohou lišit v závislosti na použitých materiálech. Za relativně nízkou cenu lze mnohdy koupit masivní kousky doplněné o syntetické kameny, nebo zpracované skleněné komponenty. Kvalita takových šperků ale bývá nižší a je proto potřeba počítat s určitým omezením životnosti. Například při sportu, koupání, spaní apod.